Rodinný dům na Babě v Praze

Úvodní strana » Projekty » vse » Rodinný dům na Babě v Praze

Rodinný dům na Babě v Praze

realizace 2002

Rodinný dům je nově přistavěnou koncovou sekcí řadových domků z počátku osmdesátých let dvacátého století. Celková šířka stavebního pozemku byla jen 6 metrů, odstup stavby od jeho hranice stanovil stavební úřad na 1,5 metru. Na dům tak zbylo jen 4,5 metru šířky.

V přízemí nejužší části domu je vstup a obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, propojeným se zahradou velkým francouzským oknem. Do úzké části patra jsme umístili ložnici, do té rozšířené pak prostornou koupelnu a další dva pokoje. Na ty navazuje terasa na střeše garáže, která jediná mohla jít až k hranici pozemku. V suterénu je anglickým dvorkem osvětlený pokoj s vlastní koupelnou, kotelna a sklad. Prostor schodiště, který všechny tři podlaží propojuje, prosvětluje interiér velkým střešním světlíkem.

Použité materiály vycházejí z původního kontextu - dominantní obklad režnými cihelnými pásky doplňují drsné břízolitové omítky, okna jsou dřevěná. Na vnějším zábradlí a terasách jsme vyzkoušeli využití smrkového dřeva bez impregnace.